Arra törekszünk, hogy Kisújszállás önálló gazdasággal és szellemi arculattal nyújtson megélhetést

Amint arról korábban is írtunk: Hírportálunkat többen felkeresték az önkormányzati választásokat érintően, és készséggel álltak rendelkezésünkre, hiszen a helyi – jelen esetben a kisújszállási – érdekeket képviselve kihasználták a lehetőséget egy bemutatkozó riport elkészítésére.

 

Szarvák Mártonnal, a kisújszállási Jobbik Magyarországért Mozgalom polgármester-jelöltjével beszélgettünk.

 

Mit lehet Mártonról tudni? Meséljen magáról!

 

Szarvák Márton vagyok, 1976-ban születtem Karcagon. Kisújszálláson lakom, édesanyám jogász, több mint húsz évig volt Kisújszállás jegyzője. Édesapám szintén jogász volt, 1985-ben meghalt. Egy húgom van, aki évek óta Franciaországban dolgozik. Bízom benne, hogy egyszer érdemes lesz hazatérnie.

Iskoláimat helyben kezdtem, majd az érettségit is a helyi Móricz Zsigmond gimnáziumban tettem le. Érettségi után a József Attila Tudományegyetem Budapest Média Intézetére jártam kommunikáció szakra. 2002-ben nősültem. Három gyermekem van. Feleségem, aki magyar-német szakos tanár, a helyi református általános iskolában dolgozik. Szabadidőmet a családommal, és hobbimmal, a horgászattal töltöm.

Kitartó, lojális, és a munkámhoz maximalistán hozzáálló ember vagyok. Ezt tükrözi, hogy a mai napig egy cégnek dolgozom. 2000-től előbb mint alkalmazott, majd 2004-től vállalkozóként, saját céget alapítva dolgozom Kisújszálláson egy telekommunikációs cég partnereként.

A foglalkozásomból adódóan rálátásom van az emberek életére, gondjaira, bajaira, hisz mindennapos kapcsolatban állok velük. Éppúgy ismerem a tehetősebb és a szegényebb, illetve a mélyszegénységben élők problémáit is. Nap mint nap szembesülök a nehézségeikkel, a mindennapi megélhetési problémáikkal.

 

Hogy került bele a politikába? (Mióta van a tagságban?)

 

Az igazságtudatom az, ami miatt 2009-ben beléptem a Jobbikba. Nehezen tűröm a hazugságot, és a mindent átszövő hatalmi arroganciát, amiből sajnos mind a helyi, mind az országos politikában egyre több van. A Jobbik kisújszállási szervezetének alapító tagja vagyok, annak alapszervezetté alakulásakor az alelnöke lettem. Számos lakossági fórumot vezettem le, a városi jobbikos ünnepségeken, megemlékezéseken többnyire én mondtam a beszédeket. Folyamatosan publikálok a Jobbik Kisújszállási Alapszervezetének időszaki lapjában, az Ébredj Magyarban. 2014-ben a Jobbik Jász-Nagykun-Szolnok megyei választmánya a megye gazdasági megbízottjává választott.

A kisújszállási alapszervezet egyhangúan támogatott mind polgármester-jelöltnek, mind képviselőjelöltnek.

 

Közszerepléseket tekintve volt-e már megmérettetése?


Ez az első alkalom, hogy jelöltként megmérettetem magam az önkormányzati választáson. Számos független jelölt indul országszerte, így Kisújszálláson is mind polgármesternek, mind önkormányzati képviselőnek, viszont az a tapasztalat, hogy aki mögött nincs erős politikai párt vagy más ismert szervezet, az – ha be is kerül a képviselőtestületbe – súlytalanná válik. Úgy gondolom, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltjeként mögöttem – és a többi jobbikos jelölt mögött is – egy erős párt, és nagyszerű szakmai támogatás van, ezért minden feltétel adott, hogy akár polgármesterként, akár képviselőként érdemi munkát tudjunk végezni az Önkormányzatban a lakosság megelégedésére.

 

Érte már támadás a jelöltséget illetően?


Szerencsére nem, eddig tiszta a kampány, egy-két plakát leszaggatásán kívül nem történt semmi különleges esemény. Persze, még nagyon az elején vagyunk.

 

Beszélgessünk egy picit az ellenfelekről. Mire számít, mi várható a többi jelölttől?

 

Amint korábban is említettem: Számos független jelölt indul országszerte, így Kisújszálláson is mind polgármesternek, mind önkormányzati képviselőnek. A bukott baloldali pártok és pártszövetségek jelöltjei még próbálnak kapaszkodni, nem titkolt szándékkal, hogy esetleg egy képviselőjük listáról bekerül.

Igazi ellenfelünk a jelenlegi kormánypárti városvezetés. Nehéz lesz győznünk, de ha a kisújszállási választók a programok alapján döntenek, és nem félelemből, vagy hasonlóan a tavaszi országgyűlési választásokhoz tartós élelmiszercsomagokért adja cserébe a szavazatát, akkor van esélyünk. A Jobbik őszinte, programalapú kampányt folytat, és megoldást kínál a problémákra.

 

Az aláírásgyűjtés időszakának vége van. Mit látott vagy mit következtetett ki az emberek visszajelzéseiből? Szívesen fogadják jelöltséget?

 

Az ajánlásgyűjtés során végig kint standoltam, és beszélgettem a választókkal. A Megélhetést, rendet, biztonságot! elnevezésű programunkat nagyon pozitívan fogadták. Az emberek érzik, hogy változásra van szükség. Állandó sor állt a standunknál, néhány nap alatt összegyűlt az induláshoz szükséges ajánlás. Ugyanígy sikerült az összes jobbikos képviselőjelöltnek összegyűjteni az ajánlásokat. Nagyon sok szeretetet, biztatást, és javaslatot kaptunk az emberektől, amit be is építettünk a programunkba.

 

Miket szeretne megvalósítani? Mik Márton szerint a legnagyobb gondok az elmúlt éveket és évtizedeket tekintve a Kisújszálláson?


Ha ma valakit megkérdeznek Kisújszálláson, hogy mi a legnagyobb probléma, a válasz az, hogy a munkanélküliség. A bajokat tetézi, hogy rohamosan csökken a város lakosainak a száma és a csökkenést a belső etnikai arányok eltolódása is súlyosbítja. A helyzetet tovább rontja az elvándorlás. A fiatalokat – elsősorban a munkalehetőségek hiánya miatt – szinte lehetetlen a városban tartani. Az elmúlt évek városi beruházásait nem követte érdemben munkahelyteremtés. Ha történt is próbálkozás, mára vagy munkaerő-kölcsönző cégek alkalmazzák a dolgozók zömét, mint például a Kumániában, vagy csupán valamelyik városvezetőnk rokonának, ismerősének, barátjának sikerült munkahelyet létrehozni, gyakran egy-egy valódi szakember elbocsátásával.

Az Önkormányzat működésébe az egyszerű kisújszállásinak nincs sok betekintése, egy-egy ülésen lassan több a zárt ülésen tárgyalt anyag, mint a nyilvános. A Jobbik világosan áttekinthető Önkormányzatot, a lakosság számára is érthető működést kíván folytatni.

 

Milyen célok állnak Ön előtt polgármesteri, illetve képviselői munkáját illetően?

 

Ha a kisújszállásiak megtisztelnek bizalmukkal, a mi valódi együttműködésre épülő várospolitikánk nem önös, egyéni érdekeket fog képviselni, hanem a közösség érdekeit. Mindenkivel tisztességes párbeszédre törekedve a tenni akarást, az igyekezetet fogjuk támogatni. A programunk három dologra épül, amire a címe is utal; Megélhetést, rendet, biztonságot!

Megélhetés akkor van, ha munka is van. Nagy hangsúlyt fektetünk tehát a munkahelyteremtésre. Úgy gondolom, hogy megvolt a lehetősége a kötvénykibocsátással az előző városvezetésnek arra, hogy a város cicomázása helyett munkahelyeket hozzon létre. Akár feldolgozóipar létrehozásával, akár ipari park kialakításával számtalan munkahelyet teremthettek volna. A munkahelyek helyett az EU-s céltámogatásokból és az ahhoz hozzátett önrészből, ami nem kis összeg, lett szép gyógyfürdőnk, lesz szép Városházánk, lesz szép Vigadónk, lesz szép városközpontunk macskakővel, újrarakott térkővel, újraaszfaltozott úttal, ki tudja mennyi szoborral. Örök kérdés marad, hogy ezeket a beruházásokat és felújításokat zömében miért nem helyi vállalkozókkal végeztette a város, miért kellett máshonnan vállalkozókat hozni a munkák elvégzésére?

Az egyik legfontosabb foglalkoztatási terület a közmunkaprogram. Ennek irányítói idáig nem tudtak mit kezdeni a vissza nem térítendő állami támogatás lehetőségével, nem tudták nyereségesen működtetni a programot. A mi terveink szerint a közmunkaprogram nyereségesen illeszkedne be a város költségvetésébe. Ehhez azonban egyszerű, tervszerű átalakításra van szükség, hogy a programban résztvevők ne felesleges látszattevékenységet folytassanak, hanem produktív, termelő munkát. Erre kiváló lehetőség az önkormányzat tulajdonában álló mezőgazdasági területek művelése, és az arra épülő feldolgozóipar, például konzervgyár létrehozása. Kezdetben olyan zöldségkerti növényeket, például burgonyát, hagymát, uborkát termesztenénk az önkormányzati területeken, amelyeket különösebb szaktudás nélkül, bárki megtermelhet a maga kis kertjében. Az így megtermelt javak hasznosítása elsődlegesen a városi iskolákban, óvodákban és a város szociális intézményeiben történne. Földhasználatot biztosítunk a mélyszegénységben élők számára közösségi földprogram keretében, hogy akiben megvan az akarat a változtatásra, annak lehetősége is legyen rá.

Második sarokpont a rend. Sajnos mindenki számára nyilvánvaló, hogy a statisztikai kimutatásokkal ellentétben Kisújszálláson nincs rend. Mindennaposak azok a kisebb-nagyobb értékre elkövetett bűncselekmények, amelyek megkeserítik a tisztességes családok életét. Elengedhetetlen, hogy több rendőr legyen Kisújszállás utcáin, illetve újra legyen éjszakai rendőrségi ügyelet a városban.

Programunk rendvédelmi célja, hogy Kisújszállás lakosainak biztonságérzete és köznyugalma helyreálljon, és a jogszabályok ne csak a jogkövető állampolgárokra vonatkozzanak, hanem a város minden egyes lakosára.

Egyszerű lesz a képlet: azok, akik tisztelik a rendet és betartják a törvényeket, szívesen fognak Kisújszálláson élni, de a törvényszegőknek nincs helye a városunkban! Nagyon fontos dolog, amit mindenkinek meg kell értenie, hogy nem kivételezünk, mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak.

Végül a biztonság. Ezen a lakóközösség egészének életminőségét, a kiszámíthatóságot, az egész lakókörnyezetet értjük, ahol jó lakni, ahol jó élni, ahova jó hazatérni. Óriási szerepe van városunk két középiskolájának abban, hogy gyermekeinket helyben, Kisújszálláson tudjuk tartani, ne pedig más városokban folytassák középiskolai tanulmányaikat. A szakmát tanult fiatalok jelenleg elvándorolnak a városból, miközben lassanként nincs egy cipész, egy lakatos, egy asztalos, egy kárpitos – sorolhatnánk hosszan a mesterségeket – amiknek művelői elmenekülnek a városból – említette Márton.

Rendkívül fontos tehát a mesteremberek helyben tartása, a mesterséget tanult fiatalok pályakezdésének felkarolása és segítése. Erre egy helyi alapból képzett pályakezdő hitel biztosítana fedezetet.

Célunk továbbá a fiataloknak a tanulás mellett olyan szabadidős tevékenységeket biztosítani, melyek valóban tartalmas, kulturált szórakozást és örömteli közösségi élményeket jelenthetnek. Városszerte alakítunk ki közösségi pontokat, ahol a fiatalok kulturáltan tudnak szórakozni. Ezen közösségi pontokon az idősebb korosztály és a nyugdíjas klubok számára is lehetőséget nyújtunk a pihenésre és a szórakozásra. Az önkormányzat kiemelt feladata a lakosság egészségügyi ellátásának biztosítása. Ezen ellátás biztosítása mellett azonban elengedhetetlen, hogy javuljon az emberek egészségtudatos magatartása is. A lakosság egészségi állapotának javítása érdekében céljaink között szerepel a rendszeres időközönként szervezett szűrővizsgálatok, valamint egészségnap szervezése. Kiváló helyszíne lesz ennek a Kumánia, melynek azonban jelenlegi működtetését elfogadhatatlannak tartjuk, első lépéseink között szerepel működésének teljes, radikális megreformálása. Rengeteg megvalósításra váró tervünk, ötletünk van. Ilyen például az emberek közvetlen lakókörnyezetük rendben tartására való ösztönzése, hisz környezetünk gondozása, tisztántartása nem pénz, csupán igényesség, elhatározás és szilárd akarat kérdése. De terveink közt szerepel a város környéki természetes élőhelyek – pl. Nagyerdő – helyreállítása, környezetvédelmi beruházások segítése, vagy a megújuló energia nagyobb mértékű kihasználása.

 

Mit üzenne a választópolgárok felé, hogy miért is szavazzanak Önre és az előbb leírt programokra?
Aki elolvassa Megélhetést, rendet, biztonságot! programunkat, az hamar rá fog jönni arra, hogy valódi, konkrét elképzeléseink, komoly terveink vannak a város jövőjét illetően. Azt is megfigyelhetik, hogy a programot őszinte helyzetfeltárással, a problémák számbavételével vezetjük be, amit megoldási javaslataink, céljaink követnek.

Tudatosan mellőzzük a felelőtlen ígéreteket is. Ennek az az egyszerű oka, hogy a városvezetés egy rendkívül összetett feladatkör, amit nagyon sok, és gyakran változó tényező befolyásol, mi pedig nem szeretnék azok nyomában járni, akik a politikai-hatalmi haszonszerzés végett fűt-fát megígérnek a kisújszállásiaknak. Mi arra törekszünk, hogy városunk önálló gazdasággal és szellemi arculattal rendelkezve nyújtson megélhetést mindazok számára, akik lakóhelyükként Kisújszállást választották, ahol egyre inkább otthon érezhetik magukat.

 

Hogy hol találkozhatnak és hol tehetik fel legközelebb a Kisújszállást érintő kérdéseket Mártonnak? Megmutatjuk:

Szarvák Márton

 

Köszönjük a riportot!

 

Továbbra is várjuk azon pártok és szervezetek képviselőit, vagy független képviselőjelöltek jelentkezését, akik helyi (egyben a vidéket érintő) információkkal szeretnék ellátni lakókörnyezetüket. Jelentkezésüket a [email protected] emailcímre tudják elküldeni.

 

Csatlakozzanak Önök is hozzánk közösségi oldalunkon is, ahol beszámolóink azonnal megjelennek és figyelemmel is követhetik környezetük híreit! (Köszönjük!)

POPULAR POSTS

Ajánlat

Társadalmi célú felhívás*

Ajánlat
Close
%d blogger ezt szereti: