Hagyomány és sport is egyben az íjászat – Karcagon Molnár Ferenccel beszélgettünk

Bár szerkesztőségünk munkatársa is kapott meghívást a Romániában (Nagyszalontán, Erdélyben) megrendezésre került íjászversenyre, sajnos nem tudtunk személyesen is részt venni azon. A verseny eseményeiről és hangulatáról Molnár Ferencet kérdeztük a Karcagi Talpas Íjász Egyesület vezető – talán mondhatjuk: szószónoki – személyiségét.

 

A Nagyszalontán (Erdélyben) került megrendezésre a Győri Jakab Hajdú Íjászverseny októberben, ahol több mint 60 íjász mérte össze tudását. A barátságos hangulat jegyében új ismeretségek, a közös érdeklődési körnek is köszönhetően erősödő együttműködés és barátságok vannak kialakulóban.

 

Kezdjük akkor a legelején:

Miről is szól maga a Karcagi Talpas Íjász Egyesület? Mikor jött létre?

Az egyesület 2009-ben kezdte meg tevékenységét, de jelenlegi formátumában 2011-től működünk. Mint mindenkiben, így tagjaink között is megvannak az egyedi értékek és jellemzők. Az egyik közös jellemző nálunk az íjászat iránti érdeklődés, a hagyományom őrzése, a készségek fejlesztése.

Hogyan és miként tartja a közönséggel, a (város és környező települések, vonzáskörzetek) lakosságával a kapcsolatot az egyesület?

„Az elmúlt félév főként arról szólt, hogy kerestük-kutattuk azokat a megjelenési lehetőségeket, ahol a mi tevékenységünket minél jobban megismertethetjük az emberekkel „– mondta Ferenc.

Elsősorban a lehetőségek kitágítása, az érdeklődési körök felkeltése a célunk- tette hozzá.

 1891039_797037543672683_1863559327104429111_n

Milyen rendezvényeken, hol bukkantak fel eddig az egyesület tagjai? Hol találkozhattak már Önökkel az emberek?

A karcagi önkormányzat által már több rendezvényre kaptunk meghívást, ahol prezentációkkal, bemutatókkal álltunk a rendelkezésükre. Természetesen nagyon örülünk minden lehetőségnek és meghívásnak, hiszen ezzel is a jó hírnevünk elmélyítésére és – nem titkolt célként – tagszámunk bővítésére kapunk lehetőségeket.

Többek között találkozhattak már velünk a 2014-ben megrendezésre került XIX. Karcagi Lovasnapokon. Ezen a rendezvényen például bárki kipróbálhatta az íjászatot, és kedvet kaphatott ehhez.

Nagy örömként számolt be Ferenc arról, hogy az ilyen rendezvények nyújtotta előnyökből a gyermekektől kezdődően az idősebbek is kipróbálhatják magukat, és ügyességüket.

Mivel „gyakorlati teszi a mestert”, ezért mindig felajánljuk a lehetőséget, hogy vegyenek részt edzéseinket, amelyet hétvégenként tartunk – említette.

Egy kisgyermek például pont így kapott kedvet, és lépett be teljes értékű tagként az edzéseinkre, amelyeket hétvégenként (szombaton és vasárnap) tartunk Karcagon.

A másik felkérésünk – amiről még szeretnék szólni -, szintén Karcagon került megrendezésre , amikor a Szent Mihály napi keretek között (szeptember 29-én) íjászainkat kérték fel a szervezők, hogy csatlakozzunk azon kezdeményezéshez, amikor országszerte egyszerre lobbannak fel a megbékélést hirdető tüzek. Speciális előkészületekkel és kivitelezéssel – hiszen a lángot elolthatná a nyílvesszőt érő légáramlat – 15 tüzes vesszőtől kapott lángra a máglya.

Minden téren a hagyományőrzés és hagyományteremtés a célunk, amelyet szeretnénk minél szélesebb körben – nem csak karcagi keretek között – kiszélesíteni.

 

Beszélgessünk egy picit a névválasztásról. Miért éppen Talpas Íjász?

Szinte mindenki a tevékenységi körének megfelelő, vagy ahhoz közelálló nevet választ. Így vannak már Pusztai Róka, és más egyesületek is. Az íjászatban a „talpas” kifejezés szakmai kifejezés az íjászatban. Vannak lovasíjászok és talpasíjászok, vagy másnéven gyalogos íjászok. „Mi a gyalogos íjászok, a talpasak vagyunk” – említette mosolyogva Ferenc.

Karcagon amúgy működik egy lovasíjász egyesület is – tette hozzá gyorsan.

Sokan a hagyományőrzést és hagyományápolást egy fantázianév segítségével oldják meg. Természetesen mi is kitaláltunk magunknak egyet és a versenyeken már „Kötöny Népe” név alatt szerepelünk.

Térjünk rá egy picit az elmúlt versenyre. Voltak Erdélyben más magyarországi versenyzők is a karcagiakon kívül?

Természetesen igen, voltak. Hódmezővásárhelyről, Szegedről, Békéscsaba, Mezőberény képviseltette magát.

10711064_797032153673222_5098994411638396919_n

Elég sokan voltak akkor. Összesen hány versenyzőről beszélhetünk?

69 versenyző mérettette meg magát. Egyesületünkből a 21 aktív versenyzőből 16-an voltak kint, amely családtagokkal együtt értve több mint 30 fő volt kint Karcagról. A szervezők említették is, hogy 40-50 versenyzőre számítottak mint tavaly (hiszen ez volt a második versenyük – tette hozzá Ferenc), de velünk sikerült egy picivel túlszárnyalni a tavalyi résztvevők számát.

Hogy kell egy ilyen verseny elképzelni? Vannak korcsoportok, besorolások?

Az említett verseny is ugyanúgy került lebonyolításra, mint a hazaiak. Voltak korcsoportok, férfi és női kategóriák.

Az ifi, gyermek, felnőtt, senior és 50 év feletti kategóriákat külön veszik. Ezek a besorolások egyáltalán nem jelentenek rosszat, hiszen minél több a kategória, annál szélesebb körben osztanak ki díjakat.

 

Milyen versenyeken vettek már részt az egyesület tagjai?

Mi amatőr versenyekre járunk, minősítő versenyekre nem. Az amatőr versenyeknek az alapvető célja és funkciója, hogy kedvet csináljanak. A gyermekversenyeket említve példaként van amikor 8-9 fős versenymezőny van, de van amikor csak hárman vannak. Az utóbbi esetben mindenkit díjaznak, de minden esetben értékelnek valamilyen formátumban. A cél az ösztönzés, az elvégzett munkájuk elismerése.

A minősítő versenyek viszont már nem erről szólnak. A Magyar Íjász Szövetség (MISZ), és a Nemzeti Íjászszövetség (NISZ) által szervezett versenyeken csak a tagok vehetnek részt egy alapvető tagsági díj ellenében. Mi az előbb említetteknek nem vagyunk a tagjai, és egyenlőre nem is tervezzük a tagságunkat.

Mi még a hozzánk hasonló egyesületek versenyein veszünk részt. Így jutottunk el Egerbe, Gyomaendrődre, Vésztőre, Szolnokra, Mezőtúrra és még sok más helyre.

Ahogy értelmezzük, akkor külön kell választani a barátságos versenyeken is a profi és amatőr versenyzőket.

Természetesen. Míg egy profi íjász napi 1000 lövést is gyakorolhat, addig egy amatőr – a mi példánkat említve – heti 100-at…

A versenyeken ezért a rendezők döntik el, hogy ki indulhat, de a profikat nem érdemes azonos kategóriába sorolni a kezdőkkel. Az amatőr versenyző ekkor ugyanis elveszítheti lelkesedését, amely helyébe a csalódottság léphet. Mint korábban is említette Molnár úr : „Gyakorlat teszi a mestert”, és ezt a szabályt meg is kell tartani.

Évente hány verseny kerül megrendezésre a különböző egyesületek által?

Valamelyik egyesület évente 1, más egyesület többet versenyt is rendeznek. Mi általában 10-15 versenyen veszünk részt egy évben. Ez változó természetesen.

Mikor lett eldöntve az, hogy saját versenyt is indítsanak a karcagiak?

Amint azt korábban is említettem már, 2009 óta működünk, és 2011-től váltunk egyesületté. Az elmúlt évek során összegyűjtött tapasztalatok és ismeretségi körök (itt más szervezeteket, egyesületeket értve – szerkesztői megjegyzés) után értünk meg arra, hogy saját versenyt indítsunk.

Minden évben május elsején „Kötöny Népe íjász(íjfeszítő) viadalt” kívánunk rendezni. Távolabbi célként pedig egy őszi verseny is kilátásba van, ami évente már kettő versenyre adja meg a lehetőséget.

A verseny helyszínét ugyan mi megtudtuk, de nem szeretnénk „előre lelőni a poént”. Annyit viszont elárulhatunk, hogy a terület adottságai (zegzugos részei, földszerkezeti egyenetlenségei) kiváló színhely egy élménydús és látványos viadal megrendezéséhez. Mi már most várjuk a 2015-ös év május elsejét, amelyről elsők között fogunk beszámolni!

 

10646782_797039407005830_2499466681062896718_n

 

Az edzésekre visszatérve: Mit lehet tudni?

Az edzéseink általában délután 2-3-4 óra körül kerülnek megrendezésre. Télen a korai sötétedés miatt általában 14 óra körül. Akik kedvet kapnak a hozzánk történő csatlakozáshoz, azok mindenféle kötelezettség nélkül megtehetik azt. Vannak tartalék eszközeink, amelyekkel gyakorolhatnak, és mi pedig szívesen odaadjuk azokat.

Az idő számunkra nem tényező, hiszen akár 2-3 hónap is kell egy-egy érzés és döntés meghozatalához. Ekkor is dönthet az adott illető, hogy szeretné-e a továbbiakban ezt csinálni, vagy kiesik az érdeklődési köréből. Aki pedig kedvet kap hozzá, az beléphet egyesületünkbe, amelytől kezdődően részt vehet versenyeken, részt vehet az egyesületet érintő kérdések meghozatalában és egy családias, baráti közösség részévé válhat általunk.

Hány tagot számlál most az egyesület?

22 hivatalos tagunk van. Természetesen rajtuk kívül vannak olyanok, akik most kezdtek el járni. Míg 2 évvel ezelőtt 8-an, 10-en voltunk edzésen, azóta megdupláztuk ezt a számot.

 

Az íjászat mind hagyományőrzés, mind kultúra, mind szellemi és fizikai készségek fejlesztését szolgálja. A kitartás egyfelől a kitartásra nevel, másrészt pedig mentálisan is erősíti az adott személyt. Tévedünk?

Nincs tévedés, ez pontosan így van. Az íjászat fejleszti a koncentrációképesség mellett a fizikai állóképességet is. A mentális képességeken túl fokozza a kitartást is.

Az előbb említettem azt, hogy senkit nem köteleznek arra, hogy az íjászattal foglalkozzon, mindenkinek szabad döntése, amely személyenként változó időt vesz igénybe. (Akár az említett 2-3 hónapot is akár.) Általában aki csatlakozik hozzánk, az marad is.

A legfiatalabb érdeklődőnk aki lassan 1 hónapja kijár, és ha szeretne maradni, akkor Ő lesz a legfiatalabb tagunk, Ő most 4 éves. De van nyugdíjas tagunk is, így bárki csatlakozhat hozzánk.

 

Miért menjenek el az emberek, miért legyenek tagjai az egyesületnek az emberek?

Alapvetően úgy gondolom, hogy az ember egy társas lény. Közösséghez tartozni az mindig jóérzés. Ha jól érzem magam egy közösségben, akkor a mindennapjaim is könnyebben telnek. A mi egyesületünk egy jó közösség, ahol célokat állíthatunk magunk elé, és miközben fizikálisan és mentálisan fejleszthetjük magunkat egy olyan képességre tehetünk szert, ami egy különlegesség. Ráadásul ezzel a képességgel visszanyúlhatunk az őseinkhez, hiszen ezzel a tevékenységgel továbböregbíthetjük múltunkat, és egyben tiszteletünket is lerójuk az elődeinknek, akik nem a mostani eszközökkel, de hasonlóakkal foglalták el azt a földet, ahol most élünk.

Aki pedig hozzánk csatlakozik és a meglévő képességeit professzionális szinten kívánja folytatni, annak nem muszáj maradnia, feljebb léphet. A mi amatőr közösségünk motivációs élmény, amelyet csak az tud megélni, aki aktív tagja is annak.

 

Köszönjük a riportot!

A kitűzött célokhoz további sok sikert kívánunk, és reméljük, hogy hamarosan már a karcagi egyesület által szervezett versenyekről írhatunk beszámolót.

 

További képek és beszámolók az egyesület facebook közösségi oldalán érhető el az alábbi hivatkozáson, ahol sok-sok beszámolót is megtekinthetnek, illetve nem utolsó sorban csatlakozhatnak egy „lájk” segítségével hozzájuk:

Karcagi Talpas Íjász Egyesület

 

Továbbra is várjuk azon egyesületek, szervezetek, magánszemélyek, vállalkozások jelentkezését, akik közösségépítő jelleggel, sportolási, kikapcsolódási, ügyességi, készségfejlesztő, vagy éppen szociális téren kívánnak tenni környezetükért. Jelentkezésüket a [email protected] email címre várjuk!

 

Amennyiben tetszett összeállításunk, úgy csatlakozzanak hozzánk közösségi oldalunkon a www.facebook.com/videk.ma oldalon egy „lájk” segítségével! (Köszönjük!)

 

POPULAR POSTS

Ajánlat

Társadalmi célú felhívás*

Ajánlat
Close
%d blogger ezt szereti: