Forrás: sajtóközlemény

Ez volt az eddigi 7 legjobb és legizgalmasabb foci EB-meccs

Legendás és történelmi jelentőségű mérkőzéseket láthattunk az EB-mérkőzések alkalmával, amelyek mai napig meghatározzák a labdarúgás világát. Hatalmas sikerek és keserves bukások jellemzik az összes Európa-Bajnokságot, azonban mégis volt pár olyan mérkőzés, amelyeket kevesen felejtenek el.

Összeszedtük a legnagyobb és legizgalmasabb EB-meccseket:

1. Hatalmas Holland siker – 1988

Hollandia 2 – Szovjetunió 0

Az 1988-as labdarúgó-Európa-bajnokságot a minden idők talán legjobb holland válogatottja hihetetlen teljesítménnyel nyerte meg. A döntő góllövőlistájának élmezőnyét magasan Marco van Basten tartotta az öt gólos sikerével. Érdekesség, hogy az egész tornán nem volt kiállítás, gól nélküli döntetlen, valamint hosszabbítás sem. Ezt a bajnokságot addig nem látott érdeklődés övezte, a tévétársaságok immár 108 országban közvetítették a tornát, és az átlagos nézőszám meghaladta a hatvanezret.

1. „Vive la persistance” – 1984

Franciaország 3 – Portugália 2 (elődöntő)

A 84-es Európa-bajnokságon a házigazdák diadalmaskodtak, a francia válogatott Michel Platini kiemelt vezetésével gyűjtötte be a nagy trófeát. Platini az egész tornán szenzációsan játszott, de ezen a felejthetetlen meccsen majdnem elbukott. Nem ment neki a játék, és a portugálok a hosszabbításban átvették a vezetést, azonban Jean-Francois Domergue hátvéd belőtte a második gólt a 114. percben. Majd ezután lett igazán izgalmas a mérkőzés, hiszen a 119. percben végül Platini eldöntötte minden idők egyik legfordulatosabb Eb-meccsét. Ehhez képest a finálé szinte könnyű menet volt.

1. Alfonsoooo! – 2000

Spanyolország 4 – Jugoszlávia 3

A 2000-es torna legőrültebb mérkőzése a jugók és a spanyolok küzdelme volt. Az egész meccsen végig úgy tűnt, hogy Jugoszlávia fog győzni. Az emberhiányban lévő jugók háromszor vették át a vezetést az utolsó fél órában, a spanyolok pedig kétszer tudtak csak egyenlíteni – majd jött a 94. perc, amikor még 3-2 volt Jugoszlávia javára. Ekkor ugyanis 11-esből Mendieta, majd a 95. percben Alfonso is gól lőtt, így szinte a semmiből Spanyolország ment végül tovább. Elképesztően izgalmas és érdekfeszítő Eb-mérkőzés volt.

1. Fergeteges spanyol győzelem – 2012

Spanyolország 4 – Olaszország 0

A 2012-es kijevi EB-döntőn a spanyolok a történelem első címvédését produkálták. Az első félidőben már 2 gólos előnyre tettek szert, majd Motta kiállítását és az ezt követő olasz teljes összeomlást még további két góllal erősítették meg. Torres ekkor történelmet írt, hiszen ő volt az egyetlen olyan labdarugó, aki két egymást utáni Európa-Bajnokságon is képes volt gól szerezni.

1. „A futball hazatér” – 1996

Anglia 4 – Hollandia 1

„Football’s coming home”, vagyis „a futtball hazatér” szlogenek és nótázások árasztották el egész Angliát, ugyanis a szigetország polgárai tényleg hitték és remélték, hogy 1996 után ismét náluk lehet a legjobbnak járó trófea. A hollandokat 4-1-re sikerült leigázni a csoportmérkőzések során, így kellő bizalommal vágtak neki a következő mérkőzéseknek is. Hatalmas siker volt ez a meccs az angol válogatott történelmében.

1. Dán győzelem – 1992

Dánia 2 – Németország 0

Schmeichelék a legenda szerint éppen a strandon értesültek arról, hogy részt vehetnek a tornán, így Jugoszlávia helyére beugrott Dánia, és meg is nyerték a mérkőzést. A svédországi nyolcas döntőben elvileg Jugoszlávia szerepelt volna, de az UEAFA kizárta az ENSZ-embargóra való tekintettel, így helyette a csoportmásodik dán válogatott csatlakozott a mezőnyhöz. Az utolsó pillanatban „összeállt” csapat kiemelkedő teljesítményt nyújtott, és a göteborgi döntőben a spontán dán együttes meglepte a görcsösen és komolyan játszó németeket. Megérdemelten győzött Dánia ezen a roppant izgalmas és fontos meccsen. Az ilyen spontán és éles mérkőzések teszik oly izgalmassá a fogadásokat, amiket ma a sportfogadó oldalak segítségével könnyen és egyszerűen meg lehet valósítani.

1. Anglia nagy esélye – 2004

Portugália 2 – Anglia 2 (tizenegyesekkel 6:5)

A nagy küzdelem utáni hosszabbításban már mindkét csapaton látványosan kiütköztek a fáradtság jelei, de kitartóan harcoltak tovább, ugyanis a védők szinte az összes lövést blokkolni tudták. A házigazda csapat a csereként pályára érkező Rui Costa segítségével előnybe került, azonban az angolok is erőre kaptak, és egy szöglet után ismét döntetlen lett az állás. A hosszú mérkőzést a tizenegyesek fejezték be, így pedig Portugália győzött végül.