Fotó: Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete (facebook oldal)

Kulturális rendezvénnyel ünnepelték a Fehérbot nemzetközi világnapját a Jász- Nagykun-Szolnok megyei látássérültek

A Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete (JNSZMVAKOK) 2021. október 13-án egy kulturális rendezvényt szervezett a Fehérbot napja alkalmából. Az esemény helyszínéül az akadálymentesített Verseghy Ferenc Könyvtár és Közművelődési Intézmény szolgált.  

A Fehérbot Nemzetközi Világnapjának hivatalos dátuma október 15. A nemzetközi nap célja a közvélemény figyelmének felhívása a vakok és a gyengénlátók sajátos helyzetére, megoldási lehetőségeket keresve számukra, elősegítendő a társadalomba való teljesebb értékű beilleszkedésük útját.

A fehér bot a vakok és gyengénlátók közlekedését segítő eszköz, amely elsődlegesen lehetővé teszi a
használója számára, hogy akadályokat vagy tájékozódási jeleket tapogasson le a környezetében, de a látók számára is hasznos, hogy a látássérülteket valamilyen egyezményes jel alapján felismerjék, és megfelelő gondossággal viszonyuljanak hozzájuk. Az utóbbi az oka a bot fehér színének.

 

A fehérbot a vakok utcai közlekedésének közismert és elengedhetetlen segédeszköze. Alkalmazásának gondolata a francia Guilly d Herbemont grófnőtől származik. A párizsi utcán sétálgatva többször megfigyelte a nagy jármű- és személyforgalomban félénken és bizonytalanul közlekedő vakok állandó veszélyeztetettségét. Az 1920-as évek végén Párizs forgalma egyre fokozódott, a vakok veszélyeztetettsége egyre inkább növekedett. A grófnő e csoport megsegítésének lehetőségét megtárgyalta az édesanyjával, aki nem értett egyet a lánya igyekezetével, és inkább irodalmi művek Braille rendszerű átírását javasolta a lányának, amely igen divatos tevékenység volt a magas társadalmi rétegek hölgyeinek körében.

A kérdéssel mégis tovább foglalkozva egy könnyen felismerhető és megkülönböztető eszköz kézben hordásának a gondolatát vetette fel. Így jutott a „fehérbot” használatának a szükségességéhez, amelyet úgy a járművek vezetői, mint a gyalogosok távolról felismernek és tudják, hogy közöttük vak ember közlekedik. Használata fokozatosan terjedt el Európában és csaknem az egész világon.

 

–– Számunkra nemcsak ezen a napon, hanem az év összes napján fonatosak a megyében élő sorstársaink. Egyesületünk ezért működteti egyebek mellett a JNSZMVAKOK Elemi Rehabilitációs Központot és a Móra Közösségi Teret is. Ezek az irodáink a látássérült személyek életminőségét hivatottak javítani a hétköznapok során – mondta Pesti Zoltánné, a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének az elnöke.

– Egyesületünk megalakulása óta kiemelt figyelmet fordít e jeles nap megünneplésre, és ez az idei esztendőben sem változott – tette hozzá az egyesület elnöke. Majd mindenkinek kellemes időtöltést kívánt a kulturális műsorhoz.

 

A műsor az egyesület egyik aktív tagjának szavalásával kezdődött, aki saját versét mondta el. Becskereki Imréné Kuncsorbáról nagy népszerűségnek örvend. Műveit B. Kovács Ilona Katalin néven jegyzi. Író és költőnő, húsz éve jelennek meg versei országszerte a művész lapokban. Interneten is olvashatjuk szerzeményeit. 2002-ben került az Országos Alkotók Művészeti Egyesületébe. Ott 2008-ban megjelent az Antológiája. Tíz évvel ezelőtt az egyesület megszűnése után a Batsányi Cserhát Művész Körhöz csatlakozott. Itt sorban nyerte a pályázatokat. 2015-ben Ezüst fokozatú lett és ebben az évben megjelent második Antológiája. 2016-ban elnyerte a zsűri különdíját, 2017-ben népírói díjban részesült. Három évvel ezelőtt Szépirodalmi díjat kapott. Tavaly indult a Kistérségi Ki-Mit-Tud -on ahol 3. helyezést ért el.

 

A rendezvényt népdal is színesítette. Veres Beáta két népdalcsokorral is készült a rendezvényre. Szolnok és a megye ismert művésze. Civil szakmát is tanult, ugyanis tavaly államvizsgázott a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem (volt Szent István Egyetem) Élelmiszermérnöki karán. Jelenleg a Tisza Táncegyüttes és a Szolnoki Népdalkör aktív tagja. Idén februártól pedig, Juhászné Antal Gabriella utódjaként, a Szakajtó Szolnoki Népzenei Műhely Egyesület elnöke.

 

A műsort a látássérültekből álló Varázs Színpad színtársulat előadása zárta. Heltai Jenő: Tündérlaki lányok művéből láthattak részletet az egybegyűltek.

No Comment

POPULAR POSTS

Ajánlat

Társadalmi célú felhívás*

Ajánlat
Close
%d blogger ezt szereti: